Zanim zostanie podpisana umowa zlecenie

Nie zawsze można liczyć na otrzymanie umowy o pracę. Wielu pracodawców oferuje potencjalnym pracownikom inne formy zatrudnienia, takie jak na przykład umowa zlecenie. Popularna jest także umowa o dzieło. Chodzi tutaj o umowy cywilnoprawne, które nie są regulowane przez Kodeks Pracy. Trzeba wobec tego liczyć się z niepełnymi prawami pracowniczymi. 

Co należy mieć na uwadze przy zawieraniu umowy zlecenia?

Pracodawcy bardzo chętnie proponują pracownikom umowy zlecenia, co wiąże się dla nich z wieloma korzyściami, przede wszystkim z mniejszymi kosztami zatrudnienia. Niezgodne z prawem jest wymaganie od osoby pracującej w oparciu o umowę cywilnoprawną tego, aby przychodziła ona do konkretnego miejsca i przebywała w nim określoną liczbę godzin. Dotyczy to wyłącznie umowy o pracę, gdzie pracodawca staje się bezpośrednim przełożonym pracownika. Bardzo ważne będzie wobec tego dokładne zapoznanie się z wszystkimi zapisami widniejącymi w umowie przed jej podpisaniem. To samo dotyczy wszystkich szczegółów mających związek z zatrudnianiem. Warto też negocjować warunki współpracy. Jest kilka istotnych pytań, które powinno się zadać pracodawcy. 

Na liście pytań do pracodawcy powinno pojawić się to dotyczącego kwestii urlopu i dokładnego ustalenia godzin pracy przez zleceniobiorcę. Dopytać należy się już na samym początku o możliwość podwyższenia wynagrodzenia na wykupienie ubezpieczenia prywatne. Poruszyć powinno się także kwestie dotyczące oszczędności na emeryturę i kosztów usług księgowych. Znaczenie będzie miało to, czy zleceniodawca odprowadza minimalne składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli nie, warto w takiej sytuacji dopisać się do ubezpieczenia swojej partnerki czy partnera, czyli osoby pracującej na etapie lub prowadzącej własną działalność gospodarczą. W przypadku zatrudnionych osób zajmuje się tym pracodawca. Inną opcją będzie dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – koszty składek można nawet zredukować poprzez ich odliczenie od podatku.

Źródła

Artykuł Kapitalni.org – Umowa zlecenie w 2020 roku – wady i zalety

Strona Wikipedii poświęcona zagadnieniu umowy – zlecenia