O rejestracji samochodu

Osoby, które weszły w posiadanie nowego auta, nie mogą zapomnieć o wszelkich formalnościach, których muszą dopełnić, by zostało ono dopuszczone do ruchu po polskich drogach. Każdy właściciel nowego pojazdu, powinien pamiętać o tym, że na jego rejestrację ma zaledwie 30 dni od daty zakupu. Wiele osób bardzo obawia się wizyty w wydziale komunikacji, która kojarzy im się z długim czasem oczekiwania, stratą nerwów i pieniędzy. Jaka jest prawda? Czy rejestracja samochodu w Polsce naprawdę jest tak skomplikowana, jak sądzi większość osób?

Dokumenty, które trzeba dostarczyć do wydziału komunikacji

Każdy właściciel nowego pojazdu powinien sobie zdawać sprawę z tego, że to głównie od niego zależy, ile czasu zajmie mu rejestracja i jak wiele nerwów będzie go to kosztować. Warto bowiem już zawczasu upewnić się, jaki zestaw dokumentów powinien zostać dostarczony w celu rejestracji samochodu. Obejdzie się wtedy bez nerwowego donoszenia kolejnych niezbędnych papierków, a sam proces rejestracji przebiegnie w miarę szybko i bezboleśnie.

Tak więc osoba, która weszła w posiadanie nowego samochodu powinna dostarczyć przede wszystkim dokumenty potwierdzające dokonanie wszelkich niezbędnych opłat skarbowych. W przypadku samochodu kupionego od osoby prywatnej będzie to dwuprocentowy podatek od czynności cywilnoprawnych. Osoby, które sprowadziły auto z zagranicy, zobowiązane są do uiszczenia akcyzy. Warto pamiętać o tym, że z akcyzy zwolnione są auta dostawcze.

W komplecie dokumentów dostarczonych do wydziału komunikacji, oprócz tych poświadczających dokonanie opłat skarbowych, powinny znaleźć się także: oryginał dowodu własności samochodu, dotychczasowe tablice rejestracyjne dowód osobisty, karta pojazdu, dotychczasowy dowód rejestracyjny, polisa OC, wniosek o rejestrację samochodu, potwierdzenie opłat urzędowych za rejestrację auta.

Czy rejestracja samochodu jest kosztowna?

Rejestracja samochodu w Polsce wcale nie kosztuje tak wiele, dlatego nie warto martwić się na zapas. Opłat do uregulowania jest całkiem sporo, jednak z reguły mieszczą się one w granicach 180 zł. Jest on niższy w przypadku osoby, która kupiła auto od osoby pochodzącej z tego samego powiatu – ze względu na brak konieczności wymiany tablic rejestracyjnych (całkowity koszt rejestracji zamyka się wówczas w granicach 80 zł). Jak widać, rejestracja samochodu nie jest procesem kosztownym i przy znajomości przepisów, można załatwić ją bardzo szybko i łatwo.