Jakie sprawy załatwimy online w księdze wieczystej?

Księgi wieczyste online są tak naprawdę stosunkowo nową usługą, obecną na polskim rynku. Postępująca cyfryzacja gospodarki jako całości, nie mogła przejść obojętnie wobec spraw urzędowych i sądowych. W końcu jest to proces upraszczający wiele spraw, powodujący oszczędności czasu i po prostu nieunikniony. Stąd też zaczyna to dotykać sądów, czyli wydawałoby się spraw niezmiennych. Zarówno kwestia złożenia pozwu, jak i pozyskania informacji o księdze wieczystej jest już dostępna w wersji online.

Co nam oferują księgi wieczyste online?

Przede wszystkim, mamy szybki dostęp do aktualnych informacji. W systemie informatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości od kilku już lat funkcjonuje Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych. To dzięki temu mamy możliwość szybkiego i bezproblemowego sprawdzenia informacji zawartych w księgach wieczystych. Wystarczy tylko znać numer księgi wieczystej i mamy już dostęp do danych. Poza przeglądaniem danych zawartych w księgach wieczystych mamy również możliwość zamówienia odpisu księgi wieczystej. Otrzymanie tego dokumentu również może się odbyć cyfrowo (w formie do wydruku), jak i tradycyjnie za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. Jest to już naprawdę duże ułatwienie spraw urzędowych.

Czego nie załatwimy online w księdze wieczystej?

Poza przeglądem księgi i jej odpisem są sytuacje, gdy potrzebujemy też dokonać zmian w księdze wieczystej. Niestety tego typu działanie wymaga już od nas tradycyjnego podejścia, nie załatwimy tego online. Księga wieczysta jest dokumentem sądowym i w związku z tym każda zmiana, czy to właściciela, położenia, obciążenia, wymaga dla swej ważności aktu notarialnego jako podstawy dokonania wpisu. A jeśli akt notarialny, to osobista wizyta u notariusza i dostarczenie dokumentów do sądu. W zasadzie jednak w przyszłości nic nie stoi na przeszkodzie, by i tego typu czynności móc załatwiać online. Jest to tylko kwestia czasu i przyjęcia odpowiednich procedur bezpieczeństwa.

Czy zatem dostęp do ksiąg wieczystych online jest ułatwieniem?

Oczywiście, że tak. Każda możliwość załatwienia sprawy online jest oszczędnością czasu i pieniędzy. Dziś dostęp do internetu jest zjawiskiem powszechnym i nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, o zaletach z tego tytułu płynących. Przecież jeszcze nie tak dawno samo przejrzenie tylko wpisów w księdze wieczystej wymagało osobistej wizyty w sądzie, w odpowiednim wydziale. Często trzeba było na to poświęcić jeden dzień, gdyż sądy nie znajdują się w każdym miasteczku. A dziś, wystarczy internet, numer księgi i po kłopocie.

Artykuł powstał na podstawie wpisu stworzonego przez portal Kapitalni.org:
https://kapitalni.org/pl/artykuly/czym-jest-elektroniczna-ksiega-wieczysta-online-i-jak-ja-czytac,73,373