Istotne informacje na temat podania o pracę

Rodzajów dokumentów aplikacyjnych jest wiele, nie ograniczają się one do dobrze znanego każdemu CV. Bardzo często wymagany jest list motywacyjny, szczególnie przy dużej konkurencyjności, gdy na jedno stanowisko pracy aplikuje wielu kandydatów. Prawda jest taka, że z niektórymi kandydatami firma się nawet nie skontaktuje i to opierając się wyłącznie na przesłanych przez nich dokumentach. Warto wobec tego dołożyć wszelkich starań do tego, aby jak najlepiej się zaprezentować i zachęcić do skontaktowania się z nami. W zanadrzu mamy jeszcze podanie o pracę, za pomocą którego pokażemy potencjalnemu pracodawcy, jak bardzo nam zależy na zdobyciu zatrudnienia w jego firmie i jakie będzie miał on z tego korzyści. 

Warto wiedzieć, jak stworzyć podanie o pracę

Sposobem na wyróżnienie się z tłumu i bycie zapamiętanym przez potencjalnego pracodawcę jest wysłanie mu podania o pracę. Na taki krok można zdecydować się nawet wtedy, gdy firma nie prowadzi rekrutacji, czyli nie poszukuje nowych pracowników. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby chociażby w przyszłości o nas pamiętano, gdy rozpocznie się nowy nabór. Należy też pamiętać o tym, że wielu przedsiębiorców nawet nie ogłasza rekrutacji, przez co nie jesteśmy świadomi tego, że właśnie może trwać i przepadnie nam szansa na zdobycie upragnionego zatrudnienia. Świetnym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do przedsiębiorcy z podaniem o pracę z własnej inicjatywy, co z pewnością zostanie przez niego pozytywnie odebrane. 

Podanie o pracę (polecamy zapoznać się z tym artykułem Kapitalni) jest w pewnym stopniu skróceniem drogi do rekrutacji, sposobem na zostanie dobrze zapamiętanym przez potencjalnego pracodawcę. W treści pisma należy zaznaczyć, na jakie aplikujemy stanowisko oraz napisać o swoich kwalifikacjach i doświadczeniu, które wskazują na bycie odpowiednim na nie kandydatem. Należy wykazać się oryginalnością, aby wzbudzić zainteresowanie. Powielaniem schematów tylko zanudzimy i wręcz zniechęcimy potencjalnego pracodawcę do siebie, przekładając swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Zadbać trzeba też o przejrzystość i schludność podania o pracę. Będzie to nasza wizytówka, dlatego musi wskazywać na nienaganny wizerunek, a nie bylejakość.