Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę?

Pożyczki stają się w naszym kraju coraz popularniejszymi usługami, oferowanymi przez rozmaite firmy pozabankowe. W przeciwieństwie do kredytów, pożyczkę zaciąga się zazwyczaj na krótszy okres oraz na mniejszą kwotę. Często wybierają to rozwiązanie osoby chcące wzmocnić domowy budżet tuż przed świętami lub wakacyjnym wyjazdem, a także te, które chcą zakupić nowy komputer czy telefon.

Często w mediach i na stronach internetowych możemy zobaczyć oferty jak „pożyczka od ręki”: https://www.wonga.pl/pozyczka-w-wongacom-oplaca-sie-bardziej – ile jest w tym prawdy? Czy naprawdę można otrzymać pożyczkę, będąc zatrudnionym na umowę zlecenie lub posiadając długi? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Kiedy przyjdziemy po kredyt do banku, możemy być pewni, że zostaniemy gruntowanie prześwietleni. Bank dokładnie zapozna się z naszą historią, sprawdzi wszystkie bazy, w których możemy figurować jako dłużnicy. Istotne również będzie, czy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę w solidnej firmie. Na podstawie takich danych, bank może ocenić naszą zdolność kredytową.

W przypadku firm pożyczkowych jest nieco inaczej. Nie zawsze weryfikuje się dane klienta i jego historię np. w BIK, choć ostatnio niektóre firmy pożyczkowe zaczęły to robić. Przedsiębiorstwo udzielające pożyczek może prosić o symboliczny przelew na swoje konto, aby mieć pewność, że ma do czynienia z realnym człowiekiem. Natomiast firmy pożyczkowe mniej dokładnie niż banki (o ile w ogóle) weryfikują podane przez nas informacje. Rzadko zdarza się, aby taka instytucja dzwoniła do naszego pracodawcy czy żądała konkretnych zaświadczeń potwierdzających nasze dochody i inne dane. Często słychać w telewizji reklamy mówiące o pożyczkach bez zaświadczeń. Rzeczywiście tak jest, szczególnie w przypadku tzw. chwilówek. Nie oznacza to jednak absolutnie, że warto okłamywać firmę pożyczkową i przy okazji samego siebie. Jej pracownicy nie zweryfikują dokładnie, czy stać nas na spłacanie pożyczki, co nie oznacza, że będziemy mieli taryfę ulgową w kwestii regularnego przelewania pieniędzy na konto firmy. Wręcz przeciwnie – zazwyczaj takie firmy zarabiają w dużej mierze na klientach, którzy spóźnili się ze spłatą rat. Naliczane są wtedy duże odsetki.

Aby otrzymać i móc spłacać pożyczkę, powinniśmy spełniać podobne wymagania, co klienci banków. Różnica polega na tym, że firmy pożyczkowe nie będą tak skrupulatnie sprawdzać, czy podane przez nas informacje są prawdziwe. Jeśli więc kiedyś zdarzało nam się mieć długi lub jesteśmy zatrudnieni na specyficzną umowę, to najpewniej lepiej będzie udać się do firmy pożyczkowej, niebędącej bankiem.