Jak rozsądnie pożyczyć pieniądze?

Codzienne życie może nas zaskoczyć niespodziewanymi sytuacjami. Nagle możemy potrzebować pieniędzy na rozmaite wydatki. Co zrobić w takiej sytuacji? Prostym sposobem zdobycia potrzebnych funduszy może być pożyczka gotówkowa przez internet.

Od czego zacząć?

Przed wybraniem jakiejś pożyczki gotówkowej, powinniśmy szczerze rozważyć kilka pytań. W pierwszej kolejności, jakiej sumy potrzebuję? Kwota pożyczki różni się w zależności od oferty, zazwyczaj jednak nie przekracza 10 000 zł. Jeśli potrzebujemy więcej, być może lepiej zastanowić się nad kredytem.

Drugie pytanie jest równie ważne: Czy jestem w stanie regularnie spłacać zobowiązanie? Regularnie znaczy zazwyczaj każdego miesiąca. Czy mam stałe przychody pozwalające na spłatę rat?

Rozwinięciem tego pytania jest trzecie: Jaką miesięczną ratę udźwignie mój budżet? Planując pożyczkę warto pozostawić sobie pewien margines bezpieczeństwa i nie zakładać wydania wszystkich pieniędzy do zera.

Ostatnia kwestia to na jaki okres chcielibyśmy wziąć pożyczkę? Będzie to miało wpływ na wysokość miesięcznych rat. Zazwyczaj czas spłaty wynosi od kilku miesięcy do kilku lat.

Analiza konkretnych ofert

W momencie gdy znamy już kwotę jaką chcemy pożyczyć, czas spłaty i maksymalną wysokość raty na jaką możemy sobie pozwolić, możemy zacząć zapoznawać się z poszczególnymi ofertami. Różnice między nimi dotyczą między innymi wysokości prowizji i RRSO. Oprócz oprocentowania dobrze też wziąć pod uwagę całkowity koszt pożyczki, ponieważ mogą w nim być ukryte dodatkowe opłaty.

W przypadku gdy  potrzebujemy pieniędzy jak najszybciej, przeanalizujmy też czas rozpatrywania wniosku, a także wymagania formalne. Często banki wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i umożliwiają otrzymanie pożyczki już w 15 minut, a formalności ograniczają się do potwierdzenia swojej tożsamości.

Pamiętajmy też o wysokości kar za opóźnienia spłaty. Pożyczka staje się ryzykowna gdy ewentualne sankcje przekraczają nasze możliwości finansowe.

Czego lepiej unikać?

Nie warto się śpieszyć podejmując decyzje z gatunku finansowych. Pośpiech bywa nieodpowiednim doradcą. Ważne by rzetelnie przeanalizować oferty i zapoznać się ze wszystkimi szczegółami pożyczki.

Unikajmy też niedopowiedzeń. Każdy punkt oferty musi być jasny i zrozumiały. Jeśli czegoś nie rozumiemy zawsze możemy zadawać dodatkowe pytania, tak długo aż uzyskamy satysfakcjonujące odpowiedzi.

Nie podejmujmy też decyzji pod wpływem impulsu. Nawet jeśli chcemy jak najszybciej dostać pieniądze, pochopne decyzje mogą okazać się niemądre.