Jak wyjść z długów?

Obecnie pożyczanie pieniędzy jest stosunkowo proste, jednak trudniej spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Jeżeli wpadliśmy w spiralę zadłużenia, warto wziąć się w garść i jakoś temu zaradzić. Od czego zacząć oddłużanie?

Zarządzanie własnym budżetem

Niestety wiele osób kompletnie nie panuje nad domowym budżetem. Nie wiemy ile wydajemy pieniędzy i na co przeznaczamy swoją wypłatę. Najlepiej wypisać wszystkie wydatki i przychody na papierze, w ten sposób łatwiej będzie przeanalizować swoje poczynania. Może okazać się, że ponosimy wydatki, których bez problemu moglibyśmy uniknąć i przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na spłatę długów. Podczas oddłużania warto szukać dodatkowych źródeł dochodu. Innym rozwiązaniem może być staranie się o podwyżkę, jeśli mamy taką możliwość.

Konsolidacja kredytów

Wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kolejnych pożyczek na spłatę innych zobowiązań. Niestety to generuje jeszcze większe problemy finansowe i powoduje, że często wypadamy w spiralę zadłużenia. Lepiej zdecydować się na konsolidację kredytów. Banki bardzo często zgadzają się na takie rozwiązanie, im również zależy na tym, aby odzyskać pieniądze. Najgorsze co możemy zrobić, to ignorować wezwania do zapłaty. Obecnie wystarczy 30 dni zwłoki, w tym wypadku można trafić do krajowego rejestru dłużników. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli zaciągnąć kredyt hipoteczny, to krajowy rejestr dłużników niestety może to uniemożliwić.

Po uporządkowaniu domowych wydatków, należy ograniczyć wydatki i zacząć spłacać zobowiązania. Im szybciej zaczniemy oddłużanie, tym lepiej dla nas. Choć posiadanie długów to bardzo duże obciążenie psychiczne, to paradoksalnie człowiek nie jest zmotywowany do działania. Najważniejsze jest to, aby zdać sobie sprawę z tego, że mamy problem i spróbować się z nim zmierzyć. Większość firm pożyczkowych oraz banków chętnie zgadza się na konsolidację długów, zmianę terminu spłaty rat itp. Ważne jest to, aby nie unikać kontaktu z pożyczkodawcą i w odpowiednim czasie poinformować o problemach finansowych.

Małymi krokami można wyjść z długów, jest to proces długotrwały i wymagający od nas cierpliwości i samozaparcia, ale nie jest to rzecz, której nie da się zrealizować. Bardzo łatwo wpaść w długi, jednak dużo trudniej zmierzyć się ze spłatą zadłużeń. Jeśli nie radzimy sobie z finansami, można poprosić o wsparcie doradcy finansowego, który pomoże nam zapanować nas swoimi finansami i ustalić plan spłaty zobowiązań finansowych. Ważne, aby ograniczyć wydatki i próbować zdobyć dodatkowe pieniądze.